Saanen Keçi’sinin Yıllık Aşı Takvimi

Saanen Keçi’sinin Yıllık Aşı Takvimi
TESİSLERİMİZDE SAANEN KEÇİLERİNİN YILLIK AŞI TAKVİMLERİNE GÖRE UZMAN VETERİNERLERE KONTROL’ÜNÜ YAPTIRMAKTAYIZ. SON DERECE SAĞLIKLI SÜT,PEYNİR,YOĞURT ELDE ETMEK İÇİN SAANEN KEÇİLER‘İMİZİN SAĞLIĞIDA ÖNEM ARZETMEKTEDİR YILLIK AŞI TAKVİMİ ŞU ŞEKİLDEDİR.

KEÇİLERİMİZİN YILLIK AŞI TAKVİMİ

OCAK

YENİ DOĞAN KUZU-OĞLAKLARA ÖLDÜRÜCÜ İSHALE KARŞI SEPTİSEMİ AŞISI UYGULANIR.

ŞUBAT

DOĞUM SEZONU KUZU OĞLAK BAKIMI KUZU VE OĞLAKLARDA ÇELERTME AŞISI

MART

Programlı ŞAP AŞILAMASI ve EKTİMA AŞISI Yapılır.

*Yeni doğan kuzu ve oğlakların ağız ve burun bölgesinde yara ve su toplaması ve erişkin Koyun ve Keçilerde memelerde su toplayan küçük yaralar meydana getirir. (EKTİMA HASTALIĞI) EKTİMA AŞISI her yıl Mart ayında Özel Veteriner Hekiminize uygulatınız.
* ŞAP HASTALIĞI ağız, dil, tırnak ve memelerde yaralar oluşur, her 6 ayda bir defa ŞAP AŞISIuygulanmalıdır.

NİSAN

Programlı ŞAP AŞILAMASI ve AGALAKSİ AŞISI Yapılır.

*Koyun ve Keçilerde meme ağrımasına ve gözlerde beyazlama ve çapaklanmaya karşı 6 ayda bir defa uygulanır. Sağlıklı ve devamlı süt alabilmek için AGALAKSİ AŞISI şarttır.

MAYIS

Programlı İÇ-DIŞ PARAZİTER Mücadele Başlar.ENTEROTOKSEMİ AŞISI UYGULANIR.

*Sütte kalıntı bırakmayan Kıl Kurtlarına, Şeritlere ve Kelebeklere etkili bir iç paraziter ilaç kullanılmalıdır.

*BRUCELLA AŞISI göz içerisine damlatma (konjunctival) yoluyla uygulanır.

*BİT, PİRE, KENE, UYUZ VE BÜVELEK(NOKRA, HOKRA)’ya etkili sırttan sıkma ve deri altına uygulanan ilaçlar beraber kullanılmalıdır.

HAZİRAN

Koyun ve Keçilerde PSEUDOTÜBERCÜLOZ AŞISI yapılır. Dış Paraziter Mücadeleye devam edillir.

Koyun ve Keçilerde deri üzerinde gözle görülebilen fındık şeklinde iltihaplı şişkinlikler ile karakterizedir, bu şişlikler zamanla patlar içerisinde peynirimsi ilhihap çıkar, bu hastalıkParatübercülozdur ve ancak aşılama ile bu hastalıktan koruma sağlanır.

TEMMUZ

Hayvan Barınaklarının Bakım Onarım ve Dezenfeksiyonu

AĞUSTOS

KEÇİ CİĞER AĞRISI AŞISI ve TOPALLIK AŞISI yapılır.

*KEÇİ CİĞER AĞRISI HASTALIĞI Öksürük, hızlı soluma, burun akıntısı, yüksek ateş ile kendisini gösteren öldürücü bir hastalıktır.

TOPALLIK AŞISI ağustos ayında yağışlar başlamadan önce uygulandığında daha etkili olmaktadır.

EYLÜL

Programlı Koyun-Keçi ŞAP AŞISI ve Koyun-Keçi VEBA AŞISI

*VEBA HASTALIĞI çok bulaşıcı ve öldürücü bir hastalıktır. Devlet Programında Koyun ve Keçilere Eylül-Ekim aylarında uygulanır.

EKİM

ÇELERTME( ENTEROTOKSEMİ ) AŞISI ve İÇ PARAZİT MÜCADELESİ

*ÇELERTME AŞISI Eylül Ayında veya en geç Ekim Ayında uygulanmalıdır.(kuzu ve oğlaklara 15 gün ara ile 2 defa uygulanmalıdır.

6 ayda bir defa Çelertme Aşısı uygulanmalıdır.*Sütte kalıntı bırakmayan Kıl Kurtlarına, Şeritlere ve Kelebeklere etkili bir iç paraziter ilaç kullanılmalıdır.

KASIM

AGALAKSİ( SÜT KESEN ) AŞISI Uygulanır.

ARALIK

DOĞUMUNA 1-1,5 AY KALA GEBE KOYUNLARA SEPTİSEMİ AŞISI UYGULANIR.

Saanen Keçisi Nasıl Beslenmelidir ?

Saanen Keçisi Nasıl Beslenmelidir ?

Saanen Keçilerin Beslenmesi ve Önemli Yetiştirme İşleri

Ağılda besleme durumunda ergin bir saanen keçi (14-15 aylık):  Süt verme durumuna göre günde 1-1.5 kg kaliteli kuru ot, 300-900 gr kesif yem verilmelidir. 0.5 kg kuru ot yerine 1 kg silaj yemi vermek daha uygundur. Silaj yemi sağımdan hemen sonra verilmelidir. Böylelikle silajın tadı ve kokusu süte geçmemiş olur. 50 kg canlı ağırlığında günde 3-4 kg süt veren keçiye aşağıdaki yem reçeteleri verilebilir.

a) b) c)
1 kg kuru yonca 1.5 kg kuru ot 3-4 kg yeşil çayırotu
0.5 kg saman 1.5 kg kepek 0.5 kg kesif yem karması
0.5 kg arpa kırması 3-4 kg yeşil ot
0.5 kg kepek
2 kg hayvan pancarı

Ek yemlerde katılacak tuz oranı hayvanların durumuna göre değişmektedir. Tuz miktarı keçilerin su bulmak için yürüyebildiği mesafeye göre değişmektedir. Örneğin; yemlikle su kaynağı arası 1.5-2 km ise kesif yem karışımlarına katılacak tuz oranı yaklaşık 1:7 olmalıdır. Kullanılan karışım çoğunlukla;1 kısım tuz, 1 kısım pamuk tohumu küspesi unu 3 kısım dane yem olmalıdır,

Keçiler için en uygun saman yulaf samanıdır. Patates süt salgısını arttırır. Lahana, bezelye, yulaf, arpa, mısır en uygun yemlerdir. Yeşil yemler mutlaka soldurularak yemlenmelidir.

Oğlakların  nasıl beslenir: Oğlak büyütme 2 nenden için yapılır. Damızlık yetiştirmek veya kullanmak ve bakmak amacıyla. Oğlaklar doğal ve sun’i yolla emzirme yapılır.

Doğal Emzirme: Anayı emdirilerek yapılır.

Sun’i Emzirme : Anayı 2-3 gün emdirilerek, ağız sütü alınarak yapılır. 2-3 gün sonrası elde süt varsa emdirme yapılmalıdır. 3-4 gün sonrası kaliteli kuru ot veya kesif yem verilmelidir. Süt verme dönemi oğlakların gelişmelerine göre 10-12 haftadır. Oğlakların Rumenleri gelişene kadar silajla beslenmelidir. Aksi halde sindirim bozuklukları yapar.

Tekelerin beslenme şekli: Dişilere nazaran daha kuvvetli beslemek gerekir. İyi kaliteli kuru ot, yulaf, arpa kırması, veya kesif yem verilmelidir. Normal zamanlarda 0,5-1 kg , aşım zamanında 1-1,5 kg kesif yem verilmelidir. Aşım dönemlerinde yemlerin içine yumurta sarısı karıştırılabilir. Ayrıca karmalara vitamin, kireç ve tuz konmalıdır. Ergin bir hayvan günde 10 lt. su içer.Yemlemeden yarım saat önce ve sonra su verilmelidir. Tekeler aşım zamanında zayıf veya şişman olmamalıdır.Boynuzsuz ana ile boynuzsuz baba kesinlikle çiftleştirilmemelidir. (Boynuzsuzluk dominanttır.) Bunlardan olan dişiler infertildir.