Kaliteli hizmet,sağlıklı keçiler

Saanen Keçi olarak bizler  2004 yılından beri keçi yetiştiriciliği,keçi peyniri,  ve keçi sütü üretimi yapmaktayız.Yüzlerce yıldır geleneksel yöntemlerden ödün vermeden üretim yapma geleneğini bizler de sürdürüyoruz. 1989 Çanakkale İl Tarım Müdürlüğü`nün ön ayağı sayesinde özellikle Saanen Keçi türü konusunda olan tecrübemiz sağlıklı hayvanlar yetiştirmemizi sağlıyor. Amacımız siz değerli müşterilerimize sağlıklı hayvanlar yetiştirmektir. Keçilerimiz 100 dönüm arazi (ekili dikili alan hariç) rahatça otlamakta ve sizleri beklemektedir

Nasıl Yapıyoruz?

Çiftlik yetiştiriciliğine uyum sağlamış yüksek verimli bir keçi sürüsü oluşturmak, pek çok parametre üzerinde uzun süreli emek ve çalışmanın, bilinçli bir şekilde ve eş zamanlı yapılmasını gerektirir. Bu parametrelerin içerisinde süt verimi, verim süresi, sütün besin madde içeriği, hastalıklara karşı direnç-sürünün bağışıklık mekanizmasının oluşturulması gibi karlılığı doğrudan etkileyenler kadar; vücut kondisyon puanı, doğum ağırlığı, çoklu doğum yapma, meme şekli ve yapısı, suni tohumlamaya yatkınlık, çevre-iklim koşullarına uyum gibi dolaylı etki edenler de bulunur.

img

Söz konusu ilk grubun eşeysel olgunluğa çok daha erken ulaşmasına rağmen 18. ayda çiftleştirilmesinin ardından, ikinci ve üçüncü doğumlarda yaş 15. ve 10. aya kadar düşürüldü. Bu sayede damızlık olarak seçilen nüvenin önce kendi gelişimlerinin tamamlanması sağlandı ki bu da damızlık seçilen keçilerin yüksek cüsse/yüksek süt verimi yanında yüksek döl verimine ulaşmalarını da garantiledi. Bu şekilde doğurdukları oğlaklarda ikizlik-üçüzlük oranı artarken, doğan oğlakların da 3,5kg civarında iri cüsseyle dünyaya gelmeleri de sağlanmış oldu.

Saanen Keçi - Sevgi Hanım